Sık Sorulan Sorular

Yeni dönem formasyon alımları hangi aylarda yapılmaktadır?

Formasyon programları için ön başvurular, yılın muhtelif zamanlarında online olarak www.egitim.alanya.edu.tr adresi üzerinden alınmaktadır. Kesin kayıtlar ise, Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi, Kestel Yerleşkesi, Eğitim Fakültesinde yapılmaktadır.

Hangi formasyon programları açılmaktadır ve kontenjanları ne kadardır?

Yeni kayıt döneminde hangi programların açılacağına ve toplam kontenjanın ne olacağına, Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi Rektörlüğünün onayı doğrultusunda ALKÜ Eğitim Fakültesi Yönetim Kurulu karar vermektedir. Açılacak programlar ve toplam kontenjan sayısı, ön başvuru ilanı ile birlikte internet sitesi üzerinden adaylara duyurulmaktadır. Program bazlı kontenjan sayıları ise, ön başvuru alımlarının tamamlanmasının ardından yine internet sitesi üzerinden adaylara duyurulmaktadır.

Hangi formasyon programına kimin başvuru hakkı olduğu neye göre belirlenmektedir?

Milli Eğitim Bakanlığı Tebliğler Dergileri’nde (2678, 2683, 2696, 2697, 2701 sayılı ve diğerleri) yayımlanan “Öğretmenlik Alanları, Atama ve Ders Okutma Esasları ve Eki Çizelgeleri” ile MEB Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığının ilgili kararları esas alınarak hangi formasyon programları- na kimlerin başvuru hakkı olduğu belirlenmektedir. İlgili kriterler her yeni kayıt döneminde mevcut mevzuata göre güncellenerek internet sitesi üzerinden ilan edilmektedir.

BAŞVURU SÜRECİ

Son sınıf öğrencileri dışındaki öğrencilerin formasyona başvuru hakkı var mıdır?

Formasyon programlarına ilgili bölümlerde 1. Sınıfın ikinci döneminden itibaren öğrenim görenler başvuruda bulunabilirler.

Önlisans mezunlarının veya iki yıllık programlardan mezun olanların formasyona baş- vuru hakkı var mıdır?

Formasyon programlarına önlisans mezunlarının veya iki yıllık programlardan mezun olanların başvuru hakkı bulunmamaktadır.

 Açık Öğretim Fakülteleri öğrenci veya mezunlarının formasyona başvuru hakkı var mıdır?

Dört yıllık lisans programı olmak ve MEB Tebliğler Dergileri’nde yayımlanan çizelgelerde yer almak kaydıyla, Açık Öğretim Fakültelerinin ilgili bölümlerinde okumakta olan son sınıf öğrencileri veya ilgili bölümlerden mezun olmuş adaylar da formasyon programlarına başvuru yapabilmektedir.

Formasyon derslerini uzaktan eğitim ile alma imkanım var mı?

Formasyon dersleri örgün eğitimle yüz yüze verilmekte olup uzaktan eğitim ile ders alma imkanı bulunmamaktadır.

 

 

 

BAŞVURU SÜRECİ

Formasyon programlarına başvuru yapmak için ALES şartı var mıdır?

Formasyon programlarına başvuru yapmak için ALES’e girme şartı aranmamaktadır. Adaylar güncel tarihli lisans transkriptlerindeki genel ağırlıklı not ortalamalarına göre sıralanmakta ve kontenjan dahilinde kayıt hakkı kazanmaktadır.

Formasyon eğitimi kesin kaydımı benim yerime vekâleten bir başkası yapabilir mi?

Noter aracılığıyla vekalet verdiğiniz herhangi bir T.C. vatandaşı, gerekli evraklarınızı teslim etmek kaydıyla sizin adınıza formasyon programlarına kesin kaydınızı yaptırabilir.

Formasyon ücreti ne kadardır?

Formasyon programlarına kesin kayıt yaptırmak isteyen adayların ödemesi gereken toplam ücret 2000 TL’dir. Kesin kaydı müteakip hangi sebeple olursa olsun ücret iadesi yapılmamaktadır.

Yurt dışındaki üniversitelerden mezun olanlar formasyona başvuru yapabilir mi?

Yükseköğretim Kurulu tarafından tanınan yurt dışındaki üniversitelerden mezun olan ve denklik belgesi alan adaylar, MEB Tebliğler Dergileri’nde yayımlanan çizelgelerde belirtilen bölümlerden mezun olmak kaydıyla, formasyon programlarına başvuru yapabilmektedir.

 Bir kişi sadece mezun olduğu üniversitede mi formasyon eğitimi alabilir?

Herhangi bir aday, kendi öğrencisi veya mezunu olduğu üniversite dışında formasyon programı açan başka üniversitelerde de formasyon eğitimi alabilir.

GENEL KONULAR

Pedagojik Formasyon Biriminin resmi internet sitesinin adresi nedir?

Pedagojik Formasyon Biriminin resmi internet sitesine http://egitim.alanya.edu.tr adresinden ulaşabilirsiniz.

Pedagojik Formasyon Biriminin internet sitesine cep telefonu, tablet vb. mobil cihazlar ile bağlandığımda neden menüleri göremiyorum?

Mobil cihazlardaki tarayıcılarda aşağıda çevresi sarı renkle işaretlenmiş sembole tıklayarak, internet sitesindeki menülere erişilebilmektedir.

Çalıştığım kuruma veya kaldığım yurda vermek üzere öğrenci belgesi alabilir miyim?

Pedagojik Formasyon Birimine şahsen başvurarak öğrenci belgesi alınabilmektedir. Ancak verilen belge lisans öğrenci belgesine eş değer nitelikte olmayıp, sınırlı sayıdaki kurum ve işlemde geçerlidir. Bu belge, otobüs pasosu alırken de kullanılamamaktadır. Fakat, KYK’ya ait yurtlarda kalabilmek için geçerlidir.

Kesin kayıtlar sırasında belirttiğim ad, soyad, cep telefon numarası vb. bilgilerimde herhangi bir değişiklik olursa ne yapmalıyım?

Formasyon kesin kayıtları sonrasında bazı öğrencilerimizin evlilik, mahkeme kararı vb. gerekçelerle ad ya da soyadlarında değişiklik olmaktadır. Sertifika aşamasında güncel bilgileriniz ile sertifikanızın hazırlanabilmesi için, bu tür değişikliklerin Pedagojik Formasyon Birimine bildirilmesi gerekmektedir. Eğer adınız veya soyadınız ile ilgili herhangi bir değişiklik söz konusu ise; güncel tarihli nüfus cüzdanınızın veya T.C. kimlik kartınızın ön ve arka yüzünün taratılmış halini veya beyaz zemin üzerinde çekilmiş fotoğrafını en kısa sürede formasyon@alanya.edu.tr adresine e-posta yoluyla iletmeniz ya da nüfus cüzdanınızın veya T.C. kimlik kartınızın önlü arkalı fotokopisini Pedagojik Formasyon Birimine elden teslim etmeniz gerekmektedir. Eğer cep telefon numaranız ile ilgili herhangi bir değişiklik söz konusu ise, veri tabanımızda ilgili bilginizin güncellenebilmesi için, en kısa sürede güncel telefon numaranızı formasyon@alanya.edu.tr adresine e-posta yoluyla iletmeniz gerekmektedir.

Haftalık ders programları, sınıf listeleri, akademik takvim, ders iptalleri vb. konulara ilişkin duyurulardan ve gelişmelerden nasıl haberdar olabilirim?

Duyurular ve gelişmeler öğrencilere iki farklı iletişim kanalının en az biri ile iletilmektedir: (1) Pedagojik Formasyon Biriminin resmi internet sitesi üzerinden,  (2) ALKÜ Eğitim Fakültesinin giriş katındaki duyuru panoları aracılığıyla.

Pedagojik Formasyon Birimine ve birim görevlilerine nasıl ulaşabilirim?

Pedagojik Formasyon Birimi, ALKÜ Kestel Yerleşkesi Eğitim Fakültesi 2. katındadır. Birimin resmi çalışma saatleri, eğitim ve öğretim döneminde hafta içi 08.30 - 17.30 saatleri arasıdır. İlgili saatlerde 0242 510 60 60 no’lu telefon numaralarından veya bizzat birime gelinerek ilgili görevlilere ulaşılabilir. Bunun dışında, öğrenciler genel soru ve sorunlarını, kayıt ve kayıt işlemleri ile ilgili soru ve sorunlarını, başarı notları ile ilgili soru ve sorunlarını, Öğretmenlik Uygulaması (staj) dersi ile ilgili soru ve sorunlarını formasyon@alanya.edu.tr adresinden iletebilirler.

Formasyon programlarına kayıtlı öğrenciler, indirimli seyahat kartı alabilirler mi?

Formasyon programlarına devam eden öğrenciler sınav hakları dışındaki diğer öğrencilik haklarından yararlanamaz, indirimli seyahat kartı alamaz, erkek öğrenciler askerlik tecili işlemleri için durumlarını gerekçe gösteremezler.

Formasyon sertifikamı veya transkriptimi kaybettiğimde ne yapmalıyım?

Pedagojik Formasyon Eğitimi sertifikasını veya transkript belgesini kaybeden mezunlarımızın, Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi Dekanlığına T.C. kimlik numaralarını ve iletişim bilgilerini açıkça gösteren ıslak imzalı bir dilekçe ile başvurmaları gerekmektedir. İlgili kurulların kararı ve onayını müteakip duplikata sertifikası ortalama 20, transkript belgesi ise ortalama 10 iş günü içinde hazırlanmaktadır. Sertifikasını ikinci kez kaybeden mezunlara ise ilgili mevzuat gereği herhangi bir sertifika belgesi düzenlenmemekte / verilmemektedir. Bu işlem için ulusal ya da yerel bir gazeteye kayıp ilanı verilmesine gerek yoktur.

KPSS’ye girebilmem için formasyondan mezun olmama gerek var mı?

Kamu Personel Seçme Sınavının herhangi bir oturumuna girilebilmesi için formasyon programlarından mezun olunmasına veya sertifika ibrazına gerek yoktur. Pedagojik Formasyon Eğitimi Sertifikaları genellikle atama başvuruları sürecinde Milli Eğitim Bakanlığının ilgili birimlerince talep edilmektedir.

Almış olduğum formasyon sertifikamı herhangi bir öğretmenlik alanına atanabilmek için kullanabilir miyim?

Öğretmenlik atamalarında ilgili adayların öncelikle başvurdukları alana uygun bir lisans programından mezun olup olmadıkları, ardından KPSS’nin ilgili oturumlarından yeterli puan alıp almadıkları esas alınmaktadır. Öğretmenlik Alanları, Atama ve Ders Okutma Esasları ve Eki Çizelgeleri’ne göre; başvurdukları alana uygun olmayan bir lisans programından mezun olanların, formasyon sertifikalarını referans göstererek atama talebinde bulunma hakları yoktur.

Formasyon eğitiminin süresi ne kadardır?

Pedagojik Formasyon Eğitimi Sertifikasyon Programı eğitim ve öğretim süresi iki yarıyıldan oluşmaktadır. Bir yarıyıl 14 haftadan oluşmaktadır.  Yoğunlaştırılmış programlar ise 7'şer haftadan oluşmaktadır.

Formasyonda ders kaydı nasıl yapılır?

Formasyon programlarından mezun olabilmek için alınması gereken dersler standarttır. Kesin kayıt hakkı kazanıp gerekli evrakları teslim eden öğrencilerin ders kayıtları Pedagojik Formasyon Birimince yapılmaktadır. Bu nedenle, öğrencilerin ders kayıtlarına ilişkin herhangi bir işlem yapmalarına gerek yoktur.

Formasyon eğitiminde hangi dersler okutulmaktadır?

Formasyon programlarında 7’si teorik, 3’ü ise uygulamalı olmak üzere toplam 10 farklı ders okutulmaktadır. Teorik dersler; (1) Eğitim Bilimine Giriş, (2) Öğretim İlke ve Yöntemleri, (3) Eğitimde Ölçme ve Değerlendirme, (4) Eğitim Psikolojisi, (5) Sınıf Yönetimi, (6) Seçmeli Ders I ve (7) Seçmeli Ders II’dir. Uygulamalı dersler ise; (1) Özel Öğretim Yöntemleri, (2) Öğretim Teknolojileri ve Materyal Tasarımı ve (3) Öğretmenlik Uygulamasıdır. Özel Öğretim Yöntemleri ile Öğretim Teknolojileri ve Materyal Tasarımı dersleri 2 saat teorik 2 saat uygulama olmak üzere dörder saatlik (3 kredilik) derslerdir. Öğretmenlik Uygulaması dersi 2 saat teorik 6 saat uygulama olmak üzere sekiz saatlik (5 kredilik) bir derstir. Diğer dersler ise tamamı teorik ve ikişer saatlik (2 kredilik) derslerdir.

Formasyon programlarının yürütülmesinde hangi yönerge ve yönetmelikler esas alınır?

Formasyon programları ALKÜ Eğitim Fakültesi Pedagojik Formasyon Eğitimi Sertifika Programı Yönergesi’ne uygun olarak yürütülmektedir. Bu yönergede belirtilmeyen eğitim ve öğretimle ilgili işler ve disiplin konularında, ALKÜ Önlisans ve Lisans Eğitim-Öğretim ve Sınav Yönetmeliği ile Yükseköğretim Kurumlarının Öğrenci Disiplin Yönetmeliği’nin hükümleri uygulanmaktadır.

Seçmeli dersler hangileridir ve nasıl seçilir?

Seçmeli I havuzunda tamamı teorik olmak üzere ikişer saatlik sekiz ders bulunur: (1) Bireyselleştirilmiş Öğretim, (2) Eğitim Sosyolojisi, (3) Eğitim Tarihi, (4) Eğitimde Eylem (Aksiyon) Araştırması, (5) Eğitimde Program Geliştirme, (6) Gelişim Psikolojisi, (7) Öğretmenlik Meslek Etiği ve (8) Yaşam Boyu Öğrenme. Seçmeli II havuzunda da tamamı teorik olmak üzere ikişer saatlik sekiz ders bulunur: (1) Bilgisayar Destekli Öğretim, (2) Eğitim Felsefesi, (3) Eğitimde Teknoloji Kullanımı, (4) Karakter ve Değerler Eğitimi, (5) Özel Eğitim, (6) Rehberlik, (7) Türk Eğitim Sistemi ve Okul Yönetimi ve (8) Türk Eğitim Tarihi. Öğrenciler formasyon eğitimi sürecinde Seçmeli I ve II havuzlarından birer ders almaktadır. İlgili derslerin seçim sürecinin nasıl gerçekleşeceğine Pedagojik Formasyon Birimi karar vermekte ve öğrencilere duyurmaktadır. Gerekli görülen hallerde, öğrencilere bu seçmeli ders havuzlarından doğrudan ders ataması yapılabilmektedir.

Öğrenci grupları neye göre belirlenir ve grubumu değiştirmem mümkün müdür?

Öğrenciler Pedagojik Formasyon Birimince kayıt oldukları formasyon programına / alanlarına göre gruplara ayrılmaktadır. Bir programda fazla öğrenci olması durumunda, ilgili programdaki öğrenciler birden fazla gruba bölünmektedir. Yeterli öğrenci olmaması durumda veya ihtiyaç duyulduğunda, yakın alanlar tek bir grup çatısı altında birleştirilmektedir. Pedagojik Formasyon Birimince belirlenen grupların değiştirilmesi, bir öğrencinin aynı program / alan dahi olsa bir gruptan diğerine geçmesi mümkün değildir.

Formasyon dersleri hangi gün ve saatlerde nerede yapılmaktadır?

Formasyon dersleri (Öğretmenlik Uygulaması dersinin uygulama kısmı hariç) hafta içinde 17.30-23.05 saatleri arasında hafta sonu ise 09.00-17.50 saatleri arasında ALKÜ Kestel Yerleşkesi Eğitim Fakültesi binasında yapılmaktadır. Hafta içi hangi günler hangi grupların dersleri olacağı bilgisi kesin kayıtların tamamlanmasının ardından internet sitesi üzerinden duyurulmaktadır.

Öğretmenlik Uygulaması dersi hangi gün ve saatlerde nerede yapılmaktadır?

Öğretmenlik Uygulaması 2 ders saati teorik, 6 ders saati ise uygulama olmak üzere haftalık 8 saatlik bir derstir. Dersin teorik kısmı fakültemizde, uygulama (staj) kısmı ise Milli Eğitim Bakanlığına bağlı bir okulda mesai saatleri (08.00 - 17.00) içinde yapılmaktadır. Her hafta 6 ders saati olmak üzere, öğrenciler bir yarıyılı boyunca toplam 14 hafta ilgili uygulama okulunda staj yapmaktadır. 6 ders saati aynı günde tamamlanabileceği gibi haftanın farklı günlerinde de tamamlanabilir. Uygulama okulunda hangi günler staj yapılacağı, ilgili okulun idarecisi veya uygulama öğretmeni tarafından belirlenmektedir.

Öğretmenlik Uygulaması (staj) okulları nasıl belirlenmektedir?

Öğrencilerin staj yapacakları uygulama okulları Pedagojik Formasyon Birimi Uygulama Koordinatörü ve Alanya İlçe Millî Eğitim Müdürlüğü Uygulama Koordinatörü işbirliğinde belirlenmekte ve ilgili dönemin başında öğrencilere duyurulmaktadır. Bu dersi alacak öğrencilerin bireysel olarak uygulama okulu seçmesi mümkün değildir. Uygulama okulları ağırlıklı olarak Alanya ilçesi içerisinde yer almaktadır.

Formasyon eğitimimi yarıda bırakır veya bazı derslerden başarısız olursam, formasyon eğitimimi tamamlamak için daha sonra ne yapabilirim?

Bazı derslerden başarısız olan, devamsızlıktan kalan veya formasyonu yarıda bırakan eski dönem öğrencileri, (internet sitesinde aksi belirtilmedikçe) Pedagojik Formasyon Birimine şahsen başvurarak ve kaldıkları dersin kredisi başına 82 TL ödeyerek ilgili derslerini yeni dönem öğrencileri ile birlikte tekrar alabilirler. Bunun için, eski dönem öğrencilerinin yeni dönem adayları ile birlikte formasyon online başvuru formunu doldurmalarına gerek yoktur. Özel Öğretim Yöntemleri ile Öğretim Teknolojileri ve Materyal Tasarımı dersleri üçer kredi, Öğretmenlik Uygulaması dersi beş kredi, diğer dersler ise ikişer kredidir. Örneğin Özel Öğretim Yöntemleri dersini tekrarlayacak bir öğrenci 3 x 82 TL = 246 TL öder. Bu işlem öncesi detaylı bilgi almak ve durumunuzu öğrenmek için formasyon@alanya.edu.tr adresine mail atabilirsiniz.

Muafiyet işlemi nedir?

Üniversitelerin yükseköğretim programlarında öğrenim gören / görmüş öğrenciler, bu programlarda almış oldukları derslerden muafiyet hakkı kazanabilmek / formasyon eğitimindeki uygun içerik ve kredideki benzer derslerden muaf olabilmek için ilan edilen tarihlerde Pedagojik Formasyon Birimine dilekçe ve ekleri ile şahsen başvurmalarıdır. Muafiyet işlemi Milli Eğitim Bakanlığı ya da Diyanet İşleri Başkanlığına bağlı kamu ya da özel kurumlarda belirli bir süre öğretmenlik / eğitmenlik yapmış ya da pedagojik formasyon derslerinin alındığı dönemde yapmakta olanların Öğretmenlik Uygulaması (staj) dersini de kapsamaktadır. Muaf olunan dersler için öğrencilere ücret iadesi yapılmamaktadır. Muafiyet ile ilgili detaylı bilgilendirme, derslerin başladığı ilk hafta internet sitesi üzerinden öğrencilere duyurulmaktadır.

Muaf olduğum derslere devam etme zorunluluğum var mı?

Pedagojik Formasyon Birimi tarafından muafiyet başvuruları kabul edilen ve onaylanan öğrencilerin, muaf oldukları teorik veya uygulamalı derslere ve bu derslerin sınavlarına girme zorunluluğu yoktur. Öğretmenlik Uygulaması dersinden muaf olan öğrenciler için ise, dersin teoriğine girme zorunluluğu olmadığı gibi uygulama okullarına gitme / staj yapma zorunluluğu da bulunmamaktadır.

Telafi dersi nedir, hangi gün ve saatlerde yapılmaktadır?

Öğretim elemanlarının yasal mazeretleri nedeniyle yapamadıkları dersleri, haftalık ders programında belirtilen günler dışındaki bir günde telafi etmeleridir. İlgili dersler internet sitesinde duyurulan herhangi bir zaman diliminde yapılmaktadır.

Formasyon sertifikamı ne zaman teslim alabilirim?

Kayıtlı oldukları formasyon programlarını başarı ile tamamlayan öğrencilere, bahar yarıyılı sonunda yapılan tek ders sınavını müteakip ortalama 30 gün içinde sertifikaları teslim edilmektedir. İlgili sertifika dağıtımı, Pedagojik Formasyon Biriminin ilan ettiği yer, tarih ve saat aralığında gerçekleştirilmektedir. Sertifikalarını ilan edilen tarih aralığından daha sonra almak isteyen öğrenciler ise, “bizzat kendileri” ya da “noter onaylı vekilleriyle” hafta içi 09.30 - 12.00 veya 13.30 - 16.00 saatleri arasında fakültemiz Formasyon Biriminden resmi kimlik beyanı ve imza karşılığında sertifikalarını alabilmektedir. Formasyon Birimi; ALKÜ Eğitim Fakültesi, 1. Kat, Öğrenci İşleri biriminin içerisinde yer almaktadır.

Bir dersin başarı notu nasıl hesaplanır?

Bir dersin başarı notu; yarıyıl içi değerlendirme notunun %40’ı ile yarıyıl sonu sınavı (final veya bütünleme) notunun %60’ının toplamıyla hesaplanmaktadır. Yarıyıl içi değerlendirme araçları ara sınav (vize), ödev, proje, sunum ve diğer çalışmalardan oluşmaktadır.

Öğrencinin bir dersten başarılı olması için hangi şartları yerine getirmesi gerekir?

Öğrenci bir dersten başarılı olması için aşağıdaki üç şartı yerine getirmelidir: (1) Derse Devam: Öğrencinin teorik derslerin en az %70’ine, uygulamalı derslerin ise en az %80’ine devam etmiş olması gerekir. Bu şartı yerine getirmeyen öğrenciler ilgili dersten başarısız sayılır. (2) Başarı Notu: Öğrencinin yarıyıl içi değerlendirme notunun %40’ı ile yarıyıl sonu sınavı (final veya bütünleme) notunun %60’ının toplamının 100 puan üzerinden en az 60 olması gerekir. Bu puanın altında kalan öğrenciler ilgili dersten başarısız sayılır. (3) Yarıyıl Sonu Sınavı Notu: Öğrencinin yarıyıl sonu sınavı (final veya bütünleme) notunun 100 puan üzerinden en az 60 olması gerekir. Bu puanın altında kalan öğrenciler ilgili dersten başarısız sayılır.

Ders başarı notları nasıl ilan edilir?

Öğrenciler ara sınav (vize), ödev, proje, sunum ve diğer çalışmaların notlarına öğrenci bilgi sistemi üzerinden ulaşabilmektedirler.

 

 

 

Mazeret sınavı nedir ve kimler girebilir?

Mazeret sınavı, ara sınava (vizeye) girememiş öğrencilere yapılan telafi sınavıdır. Haklı ve yasal gerekçelerle ara sınava giremeyen öğrenciler, mazeretlerini sınav tarihini takip eden 3 iş günü içerisinde Pedagojik Formasyon Birimine mazeretlerini gösteren belge ile yazılı olarak bildirir. Mazeretleri Pedagojik Formasyon Birimince kabul edilen öğrenciler, sınav hakkını birimce duyurulacak mazeret sınav tarihlerinde kullanır. Mazeret sınavının telafisi yapılmaz. Final ve bütünleme sınavlarının mazeret sınavı yoktur.

Bütünleme sınavı nedir ve kimler girebilir?

Bütünleme sınavı, dersten geçmek için gerekli asgari başarı notuna ulaşamamış öğrencilere final sınavlarını müteakip tanınan ek yarıyıl sonu sınavı hakkıdır. Bütünleme sınavına (1) herhangi bir nedenle final sınavına girememiş, (2) final sınavından 60’den düşük not almış veya (3) final sınavıyla birlikte ders başarı notu 60’nin altında kalmış öğrenciler girebilir. Bütünleme sınavının ders başarı notuna etkisi final sınavında olduğu gibi %60’tır.

Tek ders sınavı nedir ve kimler girebilir?

Tek ders sınavı, formasyon eğitimi sonunda gerekli şartları sağlayan öğrencilere akademik takvimde belirtilen tarihte tanınan ek sınav hakkıdır. Tek ders sınavına yalnız bir dersten başarısız olmuş, ancak bu dersten devam şartını sağlamış olan öğrenciler girebilir. Bir öğrenci istisna olarak sadece Öğretmenlik Uygulaması dersinden başarısız olmuşsa, ilgili öğrencinin tek ders sınavına girme hakkı bulunmamaktadır. Tek ders sınavından 100 puan üzerinden en az 60 alan öğrenciler, ilgili dersten başarılı sayılır. 

Eski Site