Bölüm Hakkında

Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Bölümü, 1998 yılında eğitim fakültelerinin yeniden yapılandırılması çerçevesinde Eğitim Fakültelerinde İlköğretim Bölümü adıyla açılmış olup, 2016 yılından itibaren ise Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Bölümü adıyla faaliyetlerini sürdürmektedir.

Bölümümüz ALKÜ Eğitim Fakültesi olarak ilk kez 2013 yılında İlköğretim Matematik Öğretmenliği’ne 30 öğrenci alarak eğitime başlamıştır. Şu an Matematik Eğitimi ve Fen Bilgisi Eğitimi olmak üzere iki ana bilim dalından oluşan bölümümüz, 2013 yılında eğitime başlayan İlköğretim Matematik Öğretmenliği programına ek olarak 2015 yılında Fen Bilgisi Öğretmenliği programına da öğrenci alınarak  eğitim-öğretim faaliyetlerini sürdürmektedir.

Bölümümüzün vizyonu; kaliteli eğitim vererek alanında dünya standartlarını yakalamış, alanındaki gelişmeleri sürekli takip eden ve katkı sağlayan yaşam boyu eğitim hedeflerini yaymada etkin rol alabilen, eğitime gönül veren öğretmenler ve akademisyenlerin yetiştiği, paydaşları ile karşılıklı etkileşim halinde olan, özgün düşünce ve çalışmaları ile kendi sahasında önder birey yetiştiren, mensubu olmaktan gurur duyulan bir bölüm haline gelebilmektir.

Bölümümüzün misyonu; ülkemizin gelişimine katkı sağlayacak, çağdaş, alanında uzman, eğitim ve öğretim alanındaki gelişmeleri yakından takip eden, idealist, sorgulayıcı ve çözümleyici, insani değerlere saygılı orta okul düzeyinde fen bilgisi ve matematik öğretmenleri ve akademisyenler yetiştirmek olup, alanıyla ilgili dünyada olan gelişmeleri takip ederek bu gelişmelere katkı sağlamak, öğrencilerin ve akademisyenlerin profesyonel gelişimine katkıda bulunmak amacıyla ulusal ve uluslararası çeşitli kurum ve kuruluşlarla ortak projeler yürütmek, ülkemiz öğretmenlerine gerekli desteği sağlamaktır.

Ayrıca akademik çalışma yapmak isteyen mezunlarımız, Eğitim ve Fen Bilimleri Enstitüsü’ne bağlı lisansüstü eğitim programlarımız ile yüksek lisans ve doktora derecesi alabilmektedir.

Bölüm Başkanı Prof.Dr.Kadir BİLEN Tel:0(242) 510 60 60/3018  E-posta: kadir.bilen@alanya.edu.tr
Bölüm Başkan Yardımcısı Dr. Öğr Üyesi Muhammed Akif KURTULUŞ Tel:0 (242)510 60 60 /3043

E-posta:

 muhammed.kurtulus@alanya.edu.tr